طراحی برشی فونداسیون‌ها و دال‌ها

طراحی برشی فونداسیون‌ها و دال‌ها

...

 🔺برای طراحی فونداسیون‌ها از نرم‌افزار SAFE و برای طراحی دال‌ها ممکن است از نرم‌افزارهای ETABS یا SAFE استفاده شود (در حال حاضر برای طراحی دال‌های وافل باید از نرم‌افزار SAFE استفاده شود).
 
🔺نکته‌ای که در این پست به آن اشاره خواهد شد ضعف این دو نرم‌افزار در تخصیص نوع آرماتور مصرفی برای طراحی برشی است. این مشکل خصوصاً برای طراحی فونداسیون‌ها بسیار مهم‌تر است.
 
🔺این دو نرم‌افزار برای طراحی المان‌های سطحی فقط یک نوع مصالح را برای آرماتورها به‌عنوان اطلاعات ورودی از کاربر می‌گیرند. معمولاً در فونداسیون‌ها برای آرماتورهای خمشی از آرماتور S400 (AIII) استفاده می‌شود و یک مصالح نیز برای آن تعریف خواهد شد. اما نکته بسیار مهم این است که چنانچه قصد طراحی برشی فونداسیون را داشته باشیم و اگر آرماتور برشی از سایز کم (مثلاً آرماتور 12 و پایین‌تر) و از نوع S340(AII) باشد این طراحی با مشکل مواجه است. به این معنی که برای طراحی برشی به‌جای اینکه از fy=340MPa استفاده کند از fy=400MPa استفاده خواهد کرد که اشتباه است.
 
🔹بنابراین چنانچه مصالح آرماتورهای برشی از نوع AII باشد، باید در فایل جداگانه طراحی برشی فونداسیون‌ها را بر اساس fy=340MPa انجام داد. در شکل ضمیمه نمونه اختلاف این وضعیت نمایش داده شده است.
 
 
 ...


نام و نام خانوادگي:  
ايميل :  
موبايل :  
آدرس :
متن پيام :  
کد امنیتی :