کنترل برش پانچ در دال‌ها بر اساس ضوابط آیین‌نامه ACI 318-19

  • نوشته شده توسط: admin
  • مقالات دال و پی
  • بازدید: 618
  • انتشار: سه‌شنبه، 26 مرداد 1400 11:38

کنترل برش پانچ در دال‌ها بر اساس ضوابط آیین‌نامه ACI 318-19

...

 
🔺کنترل پانچ در دال‌ها مطابق ضوابط ACI 318-19 با تغییری به نسبت نسخه‌های قبلی همین آیین‌نامه همراه است. ازجمله می‌توان به‌ اضافه شدن ضریب کاهش مقاومت برشی برای اعمال اثرات شکل یا Size Effect اشاره کرد.
 
🔺مطابق شرح آیین‌نامه ACI 318-19، طبق مطالعات آزمایشگاهی انجام‌شده، مقاومت برشی اعضای بتن‌آرمه بدون خاموت با افزایش ضخامت به همان نسبت افزایش نمی‌یابد. به‌عنوان‌مثال چنانچه ضخامت عضو بتنی بدون خاموت دو برابر شود مقاومت برشی دو برابر نمی‌شود. به این پدیده "اثر شکل یا Size Effect" گفته می‌شود.
 
🔺مطابق این آیین‌نامه، برای محاسبه مقاومت برشی دوطرفه در دال‌ها باید ضریب λs را محاسبه نمود که رابطه آن در ضمیمه ارائه‌ شده است.
 
🔹اما در نرم‌افزار SAFE2016 و نسخه‌های پایین‌تر، امکان منظور کردن این ضریب توسط نرم‌افزار وجود ندارد و نرم‌افزار از نسخه ACI 318-14 استفاده می‌نماید. بنابراین چنانچه قصد طراحی دال‌ها و کنترل برش پانچ در دال‌ها را داشته باشید باید ابتدا ضریب λs را خارج از نرم‌افزار محاسبه نمود و سپس مصالح مورداستفاده برای دال‌ها در منوی Define> Material را ویرایش کرده و همانند شکل ضمیمه گزینه Lightweight Concrete را فعال کرده و در نهایت در مقابل گزینه Shear Strength Reduction Factor ضریب λs محاسبه‌شده را معرفی نمایید. سپس کنترل برش پانچ دال را انجام دهید.
 
نکته 1: اعمال ضریب شکل برای کنترل پانچ فونداسیون‌ها مطابق بند 13.2.6.2 آیین‌نامه ACI 318-19 الزامی نیست. بنابراین این ضریب کاهشی فقط برای دال‌ها قابل ‌استفاده است.
نکته 2: ضریب شکل برای دال‌هایی می باشد که عمق مؤثر آن‌ها از 250 میلی‌متر بیشتر است. به عبارتی d>250mm باشد. در غیر این صورت این ضریب تأثیری در مقاومت برشی نخواهد داشت.
 
 
 
  ...


نام و نام خانوادگي:  
ايميل :  
موبايل :  
آدرس :
متن پيام :  
کد امنیتی :