استفاده از نرم‌افزارETABS نسخه 9.7.4 یا نسخه‌های 2016 و بالاتر؟

استفاده از نرم‌افزارETABS نسخه 9.7.4 یا نسخه‌های 2016 و بالاتر؟

همان‌طورکه مستحضرهستید بحثی در این چند سال اخیر بین مهندسین وجود دارد و آن هم نسخه نرم‌افزار ETABS برای طراحی سازه است. برخی معتقدند که فقط نرم‌افزار ETABS 9.7.4 قابل اعتماد است! برخی نیز این دیدگاه را رد می‌کنند. در این پست به چند مورد در این زمینه اشاره می‌شود. بنا بر مواردی که ارائه می‌گردد، به نظر بنده هیچ توجیه فنی برای پافشاری جهت استفاده از نسخه قدیمی ETABS وجود ندارد و صرفاً یک نظر شخصی و یا بعضاً عدم تسلط به نسخه‌های جدید است....

همان‌طورکه مستحضرهستید بحثی در این چند سال اخیر بین مهندسین وجود دارد و آن هم نسخه نرم‌افزار ETABS برای طراحی سازه است. برخی معتقدند که فقط نرم‌افزار ETABS 9.7.4 قابل اعتماد است! برخی نیز این دیدگاه را رد می‌کنند. در این پست به چند مورد در این زمینه اشاره می‌شود. بنا بر مواردی که ارائه می‌گردد، به نظر بنده هیچ توجیه فنی برای پافشاری جهت استفاده از نسخه قدیمی ETABS وجود ندارد و صرفاً یک نظر شخصی و یا بعضاً عدم تسلط به نسخه‌های جدید است.
 
دلایل اصلی:
1-یکی از مشکلات بزرگ نرم‌افزار ETABS9.7.4 در خطای مدل‌سازی است. به این معنی که چنانچه خطای مدل‌سازی وجود داشته باشد امکان تحلیل پی- دلتا وجود ندارد اما در این نسخه در صورت وجود خطای مدل‌سازی از این تحلیل صرف‌نظر می‌کند! تا بتواند تحلیل را تکمیل کند. در صورتی که در نسخه‌های جدید این وضعیت به‌طور واضح به کاربر گزارش داده می‌شود.
2-در نرم‌افزار ETABS9.7.4 کنترل تنش‌ها و ترک‌خوردگی دیوارهای برشی تحت ترکیب بارهای دینامیکی با چالش مواجه است در صورتی که این مسئله به‌راحتی در نسخه‌های جدید قابل انجام است.
3-در نرم‌افزار ETABS9.7.4 امکان معرفی ضریب امگا صفر برای طراحی برشی ستون‌های بتنی وجود ندارد و به‌صورت پیش‌فرض این مقدار برابر 2 اعمال می‌گردد!
4-در نرم‌افزار ETABS9.7.4 امکان تغییر موقعیت مرکز جرم به‌صورت فیزیکی وجود ندارد (طبق ضوابط ASCE7-16) در صورتی که در نسخه‌های جدید این قابلیت وجود دارد.
5-در نرم‌افزار ETABS9.7.4 امکان برداشت جزئیات دقیق از اندرکنش نیروی محوری- لنگر خمشی برای ترکیب بار بحرانی وجود ندارد. در صورتی که در نسخه‌های جدید این قابلیت وجود دارد و طراح می‌تواند به‌سادگی وضعیت ستون تحت ترکیب بار بحرانی را تشخیص دهد.
6-در بعضی مواقع در نرم‌افزار ETABS9.7.4 چنانچه دال را به‌صورت دستی مش بندی کرد و دیافراگم را به‌صورت نیمه صلب مدل کنید، در حین تحلیل با warning مواجه می‌شوید. در صورتی که این وضعیت در نسخه‌های جدید رفع شده است.
7-باگ‌های طراحی متعددی در نرم‌افزار ETABS در تمامی نسخه‌های وجود داشته است. اما در نسخه‌های جدید رفته‌رفته این باگ‌ها رفع شده‌اند. مثلاً در نسخه 9.7.4 طراحی برای پیچش هنگامی که ضریب ترک‌خوردگی پیچشی را کم وارد کنید اصلاً انجام نمی‌شود!
8-طراحی سقف‌های کامپوزیت در نسخه 9.7.4 بر اساس روش قدیمی انجام می‌شود در صورتی که روش‌های جدید متفاوت‌تر هستند.
9-و ...
 
وامادلایل فرعی:
1-مدل‌سازی سازه‌های پیچیده در نسخه 9.7.4 بسیار دشوارتر از نسخه‌ها جدید است.
2-معرفی مقاطع تیر، ستون، دیوارها کف¬ها در نسخه‌های جدید بسیار بسیار ساده‌تر از نسخه 9.7.4 است.
3-مدل‌سازی دال‌های وافل در نسخه 9.7.4 با دشواری‌هایی همراه است. (یک معادل‌سازی برای وزن و یک معادل‌سازی برای سختی). در حالی که در نسخه‌های جدید این مشکل کاملاً برطرف شده است.
4-امکان معرفی حالات بارگذاری متعدد به‌سادگی در نسخه‌های جدید و ترکیب آن‌ها با یکدیگر (مثلاً در هنگام استفاده از ترکیب 30-100 و یا ترکیب بارهای زاویه‌دار)
5-معرفی ترکیب بارهای طراحی از یک فایل دیگر به فایل جدید، امکان ویرایش آنی و به لحظه تمامی مشخصات پروژه در ETABS2018
6-بارگذاری بسیار ساده‌تر در نسخه‌های جدید.
7-ارائه جزئیات طراحی بسیار دقیق‌تر و کامل‌تر برای المان‌های سازه‌ای در نسخه‌های جدید.
8-امکان طراحی هم‌زمان دال‌ها در نسخه‌های جدید.
9-انجام کنترل‌های سازه‌ای در نسخه‌های جدید بسیار بسیار ساده‌تر از نسخه 9.7.4 است.
10-امکان استفاده از افزایش سرعت تحلیل در سازه‌های با حجم بالا در نسخه‌های جدید که یک قابلیت بسیار عالی محسوب می‌شود.
11- چنانچه تغییری در مدل سازی نیاز باشد، اعمال این تغییرات با کمترین زمان و بیشترین دقت در نسخه‏ های جدید امکان پذیر است.
12-و ....
 
برای هر یک از دلایل اصلی و فرعی می‌توان چندین مورد دیگر بیان کرد. واقعاً مشخص نیست به چه علت هنوز برخی از همکاران اصرار بر استفاده از نسخه 9.7.4 دارند؟!

 
...


نام و نام خانوادگي:  
ايميل :  
موبايل :  
آدرس :
متن پيام :  
کد امنیتی :