کنترل برش چشمه اتصال در نرم‌افزارETABS با استفاده از آیین‌نامه ACI318-14

کنترل برش چشمه اتصال در نرم‌افزارETABS با استفاده از آیین‌نامه ACI318-14

...

 
🔺قبلاً درچند پست به نحوه کنترل برش چشمه اتصال پرداخته شد.  اما با توجه به اینکه هنوز آیین‌نامه ACI318-19 به‌درستی در نرم‌افزار ETABS2019 اعمال نشده است و یا به هر دلیلی قصد استفاده از نسخه‌های قدیمی را داشته باشیم، می‌بایست از آیین‌نامه ACI318-14 استفاده کرد که در این حالت یک معادل‌ سازی نیاز است.
 
🔺خوشبختانه تغییراتی که در ACI318-19 برای مقاومت برش چشمه اتصال ارائه‌شده (به‌استثنای بام‌ها) بیشتر دسته‌بندی اتصالات است و در کلیات خیلی تفاوتی ندارند. در شکل ضمیمه برای راحتی بیشتر مقایسه بین دو نسخه 2014 و 2019 ارائه شده است.
 
🔺همان‌طورکه مشخصاست،درطبقاتی که ستون پیوسته است، عملاً مقاومت برش چشمه اتصال در دو نسخه 2014 و 2019 آیین‌نامه یکسان است. اما در طبقات بام که ستون‌ها پیوسته نخواهند بود (ستون‌های زیر خرپشته در این دسته نیستند) تفاوت قابل ملاحظه است.
 
🔹بنابراین برای انجام این کنترل همچنان می‌توان از ACI 318-14 در تمامی نسخه‌های ETABS استفاده کرد. برای ستون‌های پیوسته همان نسبتی که نرم‌افزار ارائه می‌دهد صحیح است. اما برای ستون‌هایی که پیوسته نیستند باید نسبت تنش در چشمه‌های اتصال را به اعدادی که در شکل ضمیمه ارائه شده است محدود کرد. مثلاً برای ستون میانی باید این نسبت به 0.7 محدود شود.

 
 
...


نام و نام خانوادگي:  
ايميل :  
موبايل :  
آدرس :
متن پيام :  
کد امنیتی :