آیا امکان کنترل ترک‌خوردگی دیوارهای برشی با ترکیب بارهای دینامیکی در نرم‌افزار ETABS وجود دارد؟

آیا امکان کنترل ترک‌خوردگی دیوارهای برشی با ترکیب بارهای دینامیکی در نرم‌افزار ETABS وجود دارد؟

...

🔺 یکی از مهم‌ترین مراحل طراحی سازه‌های همراه با دیوارهای برشی، تشخیص ترک‌خوردگی و یا نخوردگی دیوارهای برشی بتنی است. مطابق آیین‌نامه ACI 318 ضریب ترک‌خوردگی دیوارهای ترک‌خورده 0.35 و دیوارهای ترک نخورده 0.7 خواهد بود. در پاسخ به این سؤال باید مشخص شود که از چه نسخه‌ای از نرم‌افزار ETABS استفاده می‌شود.
 
🔸درنرم‌افزارETABS9.7.4 این امکان وجود ندارد! در این نسخه نرم‌افزار قابلیت اعمال ضریب منفی و مثبت در گزارش تحلیل در حالات بار دینامیکی را ندارد. بنابراین چنانچه از این نسخه استفاده شود، برای تشخیص ترک‌خوردگی یا نخوردگی دیوارها باید از نتایج زلزله استاتیکی معادل استفاده شود که دقت را پایین‌تر خواهد آورد.
 
🔸درنرم‌افزارETABS2016 و نسخه‌های بالاتر خوشبختانه این امکان وجود دارد و می‌توان از ترکیب بارهای طراحی که حاوی حالات بار دینامیکی هستند برای تشخیص ترک‌خوردگی دیوارهای برشی استفاده کرد. باید توجه شود که در هنگام مشاهده تنش‌های کششی در این نسخه‌ها، باید مطابق شکل ضمیمه حتماً از گزینه Max استفاده شود. درصورتی‌که گزینه Min استفاده شود نرم‌افزار حداکثر تنش فشاری را گزارش می‌دهد که موردنظر این کنترل نیست.
 
✔️نرم‌افزارETABS9.7.4 نه‌تنها در این بخش ضعف دارد، حتی در طراحی المان‌های تحت خمش و نیروی محوری (P-M-M) نیز با ضعف همراه است که در یک پست جداگانه به آن اشاره می‌شود! (ایتبس 9.7.4 را فراموش کنید 😉)
  
...


نام و نام خانوادگي:  
ايميل :  
موبايل :  
آدرس :
متن پيام :  
کد امنیتی :