بهینه سازی سازه ها

بهینه سازی سازه هاساختمان‌های فولادی یا بتنی که امروزه در کشور به‌طور گسترده مورداستفاده قرار می‌گیرند باید مطابق ضوابط و چهارچوب آیین‌نامه‌های طراحی داخلی و بین‌المللی باشند. همچنین به دلیل هزینه بسیار زیاد مصالح در کشور، طراحی دقیق و منطبق بر ضوابط امری اجتناب‌ناپذیر خواهد بود تا بتوان به طرحی کاملاً بهینه رسید.
بهینه‌سازی ساختمان‌های فولادی و بتنی مسلماً به دانش، تخصص و تجربه فنی بالایی نیاز دارد که بتوان با چیدمان صحیح المان‌ها به سازه‌ای با رفتار ایده آل رسید که منجر به کاهش مصرف مصالح شود. بنابراین بدون داشتن دانش فنی و مهندسی کافی درزمینهٔ مهندسی عمران و زلزله، دستیابی به یک طرح بهینه امری بسیار دشوار است.
 
شرکت مهندسی آبا با در اختیار داشتن افراد متخصص و باتجربه در بحث طراحی و بهینه‌سازی ساختمان­ها، در یک دهه گذشته گام‌های بسیار مؤثری در کاهش هزینه‌های مصرفی در ساخت اسکلت ساختمان در سراسر کشور برداشته است. این شرکت با تکیه‌بر دانش افراد متخصص و باتجربه خود در یک دهه گذشته بیش از 60 پروژه در سراسر کشور را به‌صورت کاملاً اصولی و منطبق بر ضوابط بهینه‌سازی کرده است که نتیجه آن جلب رضایت مشتریان و کارفرمایان بوده است. مسلماً بدون داشتن دانش، تخصص و مهارت فنی مهندسی و تسلط بر روی آیین‌نامه‌ها، چیدمان المان‌ها و تجربه بالای اجرای ساختمان‌ها این امر میسر نبوده است.
 
شرکت مهندسی آبا امکان فراهم کردن زمینه همکاری با کارفرمایان گرامی به جهت بهینه‌سازی ساختمان‌ها را دارا است. این امر با تغییرات کلی روی طراحی اولیه سازه برای این شرکت امکان‌پذیر است. ازجمله خدمات مهمی که این شرکت درزمینهٔ بهینه‌سازی ساختمان ارائه می‌دهد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
  1. بررسی طراحی اولیه سازه و صحت سنجی آن به جهت امکان یا عدم امکان بهینه کردن پروژه
  2. ارائه طرح توجیهی به کارفرمایان گرامی به جهت اعتبار سنجی طرح پیشنهادی این شرکت
  3. تغییر برخی از مشخصات پروژه طراحی شده به جهت دستیابی به طرحی بهینه‌تر
  4. طراحی دقیق المان‌ها و جزئیات بندی آن‌ها مطابق با ضوابط آیین‌نامه‌ها
  5. ارائه دقیق وزن مصالح مصرفی و مقایسه آن با طرح قبلی
  6. امکان برگزاری جلسات پیوسته با کارفرمایان به جهت ارائه گزارش نتایج بهینه‌سازی
  7. ارائه تمامی فایل‌های محاسباتی، دفترچه محاسباتی و نقشه‌های اجرایی به جهت تأییدیه گرفتن از سازمان‌های مربوطه