طراحی سازه فولادی

طراحی سازه فولادی


ساختمان‌های فولادی به دلیل برخی مزیت‌های بارز آن در بین برخی از کارفرمایان از محبوبیت ویژه‌ای برخوردار است. ساختمان‌های فولادی علی‌رغم هزینه بالاتر اسکلت آن به نسبت سازه‌های بتنی اما به دلیل کاهش چشم‌گیر ابعاد ستون‌ها، سرعت اجرای بالا، عملکرد لرزه‌ای مطلوب‌تر، اجرای دقیق‌تر و ... می‌تواند یک انتخاب مناسب خصوصاً برای ساختمان‌های بلندمرتبه محسوب شود. در چند دهه گذشته آیین‌نامه‌های طراحی ساختمان‌های فولادی نظیر مبحث دهم مقررات ملی ساختمان و آیین‌نامه فولاد کشور آمریکا (AISC) با تغییرات زیادی همراه بوده‌اند.
 
ساختمان‌های فولادی از اجرای متعددی به‌صورت زنجیروار تشکیل می‌شوند و طراحی و جزئیات بندی دقیق آن‌ها بسیار مهم و ضروری است. اجزای اصلی در یک ساختمان فولادی را می‌توان به سقف، تیر، ستون، مهاربند یا دیوار برشی و مجموعه اتصالات تقسیم‌بندی کرد. طراحی و جزئیات بندی هر یک از اجزای گفته‌ شده به دانش و تجربه مهندسی کافی نیاز دارد. همچنین به‌روز بودن دانش مهندسی در طراحی سازه‌های فولادی امروزی بسیار مهم و تأثیرگذار است. بدون داشتن دانش فنی و تخصص کافی نمی‌توان یک ساختمان فولادی منطبق بر ضوابط طراحی و اجرا کرد.
شرکت مهندسی آبا با در اختیار داشتن افراد متخصص و باتجربه توانایی طراحی سازه‌های فولادی با هر نوع سیستم سازه‌ای را دارا است. این شرکت با داشتن دانش مهندسی با سطح کیفی بالا توانسته است در بیش از 20 شهر ایران و چند شهر عراق ساختمان‌های کوتاه مرتبه و بلندمرتبه را طراحی و رضایت کارفرمایان را جلب نماید. مسلماً بدون داشتن دانش مهندسی و تسلط بر روی روابط و ضوابط همچنین دستاوردی میسر نبوده است.


شرکت مهندسی آبا با تکیه‌بر دانش فنی و مهندسی درزمینهٔ مهندسی سازه و زلزله قادر به طراحی سازه‌های فولادی از کوتاه مرتبه تا بلندمرتبه است و با داشتن افراد متخصص درزمینهٔ مهندسی عمران، امکان طراحی کاملاً فنی، بهینه و دقیق ساختمان‌ها را خواهد داشت. ازجمله خدمات این شرکت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
  1. ارائه مشاوره دقیق در مورد ساختمان مدنظر به لحاظ انتخاب نوع سیستم سازه، نوع سقف، جانمایی ستون‌ها و مهاربندها، افزایش یا کاهش ستون‌ها و ... به جهت دستیابی به یک سازه کاملاً مهندسی و بهینه
  2. ارائه طرح‌های توجیهی به جهت شناخت کارفرمایان محترم از نوع سازه و هزینه‌های تقریبی آن
  3. ارائه طرح فاز اول به‌صورت کامل و جامع
  4. ارائه طرح فاز دوم به همراه دفترچه محاسبات، نقشه‌های اجرایی و فایل‌های محاسباتی
  5. طراحی دقیق دیافراگم‌ها (سقف‌ها) برای انتقال صحیح نیروی زلزله از سقف به تیر، ستون و دیوارهای برشی
  6. طراحی اختصاصی و دقیق اتصالات در سازه‌های فولادی به همراه دفترچه محاسبات با کمک نرم‌افزار قدرتمند RAM
  7. امکان نظارت عالیه بر روی پروژه‌های طراحی شده به جهت اجرای دقیق سازه منطبق بر نقشه‌های اجرایی